Zarządzeniem Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie z dniem 26 lipca br. zostały wprowadzone zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie zajęć klubowych realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej na terenie powiatu wejherowskiego w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ”.
Zasady rozpatrywania wniosków o dofinansowanie zajęć klubowych realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej na terenie powiatu wejherowskiego.
Podstawa prawna:
- 47 ust 1 pkt 4a ustawy z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018, poz. 511 ze zm.);
- Uchwała Nr 41/2018 Zarządu PFRON z dnia 26 czerwca 2018 roku w sprawie przyjęcia „Procedur realizacji programu zajęcia klubowe w WTZ”.
Zasady ogólne
- Program współfinansowany jest ze środków PFRON i realizowany na podstawie umowy pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Gdańsku a Powiatem Wejherowskim.
- Zasady niniejszego programu dotyczą wyboru, dofinansowania i rozliczania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ”
- Warunki dofinansowania w ramach wniosku o dofinansowanie są określone w „ Procedurach realizacji programu Zajęcia klubowe w WTZ”, oraz w niniejszych zasadach.
- Program „ Zajęcia klubowe w WTZ” zwany dalej „Programem” realizowany jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie ul. Jana III Sobieskiego 279A, w dalszej części zwany „Realizatorem”.
- Realizator dokumentuje przyjęte przez siebie zasady realizacji Programu, w szczególności dotyczące:
- ogłaszania naboru wniosków o dofinansowanie zajęć klubowych przez WTZ,
- podawania do publicznej wiadomości terminu przyjmowania wniosków i trybu ich realizacji,
- promocji Programu,
- przyjmowania oraz weryfikacji formalnej wniosków składanych przez podmioty prowadzące WTZ,
- podejmowania decyzji o przyznaniu dofinansowania,
- monitorowania prawidłowości wykorzystania środków i sprawowania nadzoru merytorycznego nad realizacją zadania,
- rozliczania przyznanych środków na realizację zajęć klubowych.
6. Pracownicy Realizatora odpowiadający za poszczególne etapy procesu rozpatrywania i realizacji wniosków:
- są niezależni co do treści swoich opinii, zobowiązani są spełniać swoje funkcje zgodnie z prawem i obowiązującymi zasadami, sumiennie, sprawnie, dokładnie i bezstronnie,
- zobowiązani są do wyłączenia się od rozpatrywania sprawy, która dotyczy ich osobiście, ich małżonków, wstępnych albo zstępnych, rodzeństwa, powinowatych w tej samej linii albo stopniu, osób pozostających w stosunku przysposobienia oraz ich małżonków, a także w każdym innym przypadku zaistnienia okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do ich bezstronności,
- zobowiązani są do ochrony danych osobowych przekazanych przez wnioskodawców.
7. Realizator Programu rokrocznie podaje do publicznej wiadomości termin składania wniosków o dofinansowanie zajęć klubowych. Ogłoszenie terminu następuje za pośrednictwem strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie.
8. Realizator rokrocznie informuje na piśmie podmioty prowadzące WTZ na terenie powiatu wejherowskiego o rozpoczęciu naboru wniosków o dofinansowanie zajęć klubowych w WTZ i terminie ich przyjmowania.
Wniosek o dofinansowanie
- Podstawą przyznania dofinansowania jest złożenie przez podmiot prowadzący WTZ wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, które potwierdzają możliwość uczestnictwa w programie. Za kompletny wniosek uważa się wniosek zawierający wszystkie wymagane dane wraz z wymaganymi załącznikami.
- Podstawą podjęcia decyzji w sprawie przyznania dofinansowania są informacje aktualne na dzień złożenia wniosku, z wyjątkiem wniosków wnioskodawców zobowiązanych do uzupełnienia lub korekty danych – w tym przypadku podstawą podjęcia decyzji w sprawie przyznania dofinansowania są informacje aktualne na dzień uzupełnienia wniosku.
- Wzór wniosku o dofinansowanie stanowi załącznik nr 1 do niniejszych zasad.
- Do wniosku o dofinansowanie muszą być dołączone następujące załączniki:
- Regulamin organizacyjny zajęć klubowych zatwierdzony przez podmiot prowadzący WTZ w przypadku pierwszorazowego ubiegania się o dofinansowanie zajęć klubowych w ramach Programu i w przypadku zmiany regulaminu. Regulamin organizacyjny winien zawierać m.in.
- prawa i obowiązki uczestników zajęć klubowych w tym możliwość korzystania przez uczestnika z zajęć klubowych wyłącznie w jednym WTZ,
- organizację pracy i zajęć, w tym czas trwania zajęć nie mniej niż 5 godzin miesięcznie dla uczestnika
- rodzaj dokumentacji zawierającej informacje dotyczące podstawy zakwalifikowania uczestnika do zajęć,
- plan działalności zajęć klubowych zatwierdzony przez organ prowadzący WTZ –określający między innymi formułę organizacji zajęć klubowych – zasady rekrutacji uczestników, formy i metody pracy z uczestnikami zajęć klubowych, o którym mowa w rozdz. VII ust. 4, 1) procedur programu „Zajęcia klubowe w WTZ”.
- Pełnomocnictwo w przypadku, gdy wniosek podpisany jest przez osoby upełnomocnione do reprezentowania podmiotu prowadzącego WTZ.
- Przewidywany plan finansowy działalności zajęć klubowych w szczególności obejmujący niezbędne wydatki rzeczowe i osobowe związane z prowadzeniem zajęć klubowych w WTZ, takie jak transport, materiały do terapii, wynagrodzenia, wyposażenie, koszty utrzymania i inne niezbędne do prowadzenia zajęć klubowych w ramach programu,
- Oświadczenie podmiotu prowadzącego WTZ o spełnianiu przez wskazanych w niniejszym wniosku beneficjentów programu „Zajęcia klubowe w WTZ” warunków określonych w:
- 10f ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018r. poz. 511, z późn. zm.), o ile dotyczy;
- 11 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz.1076), o ile dotyczy;
- inne dokumenty wymagane przez Realizatora Programu.
Terminy przyjmowania i ocena formalna wniosków.
- Przyjmowanie wniosków następuje w dwóch turach:
- Pierwsza tura naboru dla zajęć klubowych, które odbywać będą się przez pełen realizacyjny tj. od dnia 1 lutego do dnia 31 stycznia kolejnego roku kalendarzowego, termin naboru składania wniosków wyznacza się w okresie od dnia 10 października do dnia 10 listopada w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji Programu
- Druga tura naboru dla zajęć klubowych, które mają zostać uruchomione i prowadzone w drugiej połowie roku realizacyjnego tj. od dnia 1 sierpnia do dnia 31 stycznia danego roku realizacyjnego, oraz w przypadku WTZ prowadzących zajęcia klubowe, w których od momentu zakończenia terminu pierwszej tury naboru wniosków zwiększyła się liczba uczestników, termin drugiej tury naboru wniosków wyznacza się w okresie od 10 maja do dnia 10 czerwca danego roku.
- W 2018 roku w związku z przyjęciem przez Zarząd PFRON Programu w drugiej połowie roku realizacyjnego wnioski o dofinansowanie zajęć klubowych w WTZ przyjmowane są w terminie od dnia 26 lipca 2018 roku do 08 sierpnia 2018 roku.
- Za datę złożenia wniosku uważa się datę jego wpłynięcia do Realizatora.
- Realizator ma prawo podjęcia decyzji o przywróceniu wnioskodawcy określonego terminu na złożenie wniosku jeśli nie koliduje on z terminem złożenia wystąpienia o dofinansowanie do PFRON przez Realizatora. Ubiegając się o przywrócenie terminu, wnioskodawca zobowiązany jest opisać i udokumentować przyczyny uchybienia terminu.
- Dokumenty dostarczane do Realizatora przez Wnioskodawcę, muszą być rejestrowane w dzienniku korespondencji.
- Dane zawarte we wniosku oraz w załącznikach powinny być zgodne ze stanem faktycznym.
- Realizator dokonuje weryfikacji formalnej wniosków na podstawie dokumentów dołączonych przez wnioskodawcę do wniosku, danych i informacji zawartych we wniosku.
- Weryfikacja formalna wniosku polega na sprawdzeniu przez pracownika Realizatora:
1) czy wnioskodawca spełnia obowiązujące warunki uczestnictwa w Programie i ubiegania się w jego ramach o dofinansowanie.
2) czy wnioskodawca dotrzymał terminu na złożenie wniosku,
3) zgodność zgłoszonego we wniosku przedmiotu dofinansowania z zasadami wskazanymi w programie,
4) kompletność i poprawność danych zawartych we wniosku, zgodność wniosku oraz wymaganych załączników z wymaganiami Realizatora,
5) wypełnienie wymaganych rubryk we wniosku i załącznikach do wniosku.
- Realizator Programu może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków występujących we wniosku i niezwłocznego ich usunięcia pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
- Realizator Programu niezwłocznie po dokonaniu oceny formalnej wniosku składa wystąpienie o przyznanie środków PFRON na realizację Programu do Pomorskiego Oddziału PFRON.
Przyznawanie dofinansowania i podpisywanie umowy
- Decyzję o zakwalifikowaniu lub odmowie kwalifikacji do dofinansowania do udziału w Programie podejmuje Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie z upoważnienia Zarządu Powiatu Wejherowskiego.
- Wnioskodawca zostanie poinformowany o przyznaniu dofinansowania niezwłocznie po otrzymaniu informacji z PFRON o udzieleniu dofinansowania na realizację Programu przez Powiat Wejherowski.
- Wnioskodawca otrzyma pisemną informację o odmowie przyznania dofinansowania wraz z uzasadnieniem.
- Decyzja o przyznaniu dofinansowania jest podstawą zawarcia umowy dofinansowania pomiędzy Realizatorem a Wnioskodawcą. Wzór umowy o dofinansowanie zajęć klubowych w ramach Programu, stanowi załącznik nr 2 do niniejszych zasad.
- Warunkiem zawarcia umowy dofinansowania jest spełnienie przez Wnioskodawcę warunków uczestnictwa określonych w Programie także w dniu podpisania umowy.
- Umowa zostanie sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.
- Umowa zostanie sporządzona niezwłocznie po uzyskaniu przez Realizatora środków finansowych na realizację zadania z PFRON.
- W sprawach nie uregulowanych umowami stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.
Monitorowanie prawidłowości wykorzystania środków i sprawowania nadzoru merytorycznego nad realizacją zadania.
- Podmiot prowadzący zajęcia klubowe w WTZ jest zobowiązany do:
- prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo księgowej i merytorycznej w zakresie realizacji Programu.
- przedkładania wszelkich informacji, dokumentów oraz oświadczeń niezbędnych do prawidłowej realizacji Programu.
- niezwłocznego zawiadomienia Realizatora Programu na piśmie o wszelkich zmianach mających wpływ na realizację
- umożliwienia PFRON i Realizatorowi Programu kontroli prawidłowości wykorzystania dofinansowania w każdym czasie, w okresie obowiązywania umowy.
- zwrotu środków finansowych w przypadkach określonych w umowie dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania dofinansowania przez Realizatora na rachunek bankowy wnioskodawcy w terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty.
- ewaluacji programu, odzwierciedlającej stan faktyczny w zakresie efektów udzielonego dofinansowania, w tym w odniesieniu do celów programu.
- wykorzystywania dofinansowania zgodnie z jego przeznaczeniem.
- składania sprawozdania z wykonania zadania w terminie do 05 lutego każdego roku kalendarzowego – załącznik nr 3.
Rozliczenie umowy i kontrola jej realizacji
- Realizator tj. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie oraz PFRON mają prawo kontroli wykorzystania przedmiotu dofinansowania oraz prawidłowości, rzetelności i zgodności ze stanem faktycznym danych zawartych w dokumentach, stanowiących podstawę rozliczenia dofinansowania.
- Kontrola może być prowadzona w całym okresie obowiązywania umowy.
- Udokumentowanie zakupów niezbędnych do realizacji zajęć klubowych w ramach programu dokonuje się za pomocą oryginałów faktur lub rachunków wraz ze specyfikacją sprzętu.
INFORMACJE DODATKOWE
Wzory wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Jana III Sobieskiego 279 A – pokój nr 6 oraz na stronie internetowej www.pcprwejherowo.pl
Szczegółowe informacje na temat procedur realizacji programu dostępne są na stronie internetowej www.pfron.org.pl i www.pcprwejherowo.pl w zakładce Pomoc Osobom Niepełnosprawnym i Starszym – Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Jana III Sobieskiego 279 A pokój nr 6 (tel. 58 672-40-63 wew. 26) od poniedziałku do czwartku w godz. 08.00 – 15.00.