IZOLACJA W WYNIKU EPIDEMII COVID-19
Obecna sytuacja jest dla wielu ludzi nowa, frustrująca i wyzwalająca wiele trudnych emocji. Praca i przebywanie wszystkich domowników w jednym miejscu zostało wskazane jako główny stresor wpływający na pogorszenie funkcjonowania psychofizycznego Polaków podczas pandemii, tuż obok kłótni, utraty/zmianie trybu pracy i lęku przed zarażeniem [1].
Osoby skierowane na izolację domową są zależne od pomocy z zewnątrz. Często bardzo ważna okazuje się dalsza rodzina lub sąsiedzi. Szczególnie trudną sytuacje mają osoby samotne lub mieszkające w oddaleniu od innych osób. Mogą zwrócić się o pomoc w załatwianiu codziennych spraw do OPS. Powstają również lokalne grupy samopomocowe organizujące się za pomocą portalu Facebook (np. Pomocna Dłoń).
Zmienność zasad i obostrzeń, niejasny przekaz co do potencjalnych skutków zarażenia i przebiegu choroby oraz załamanie normalnego rytmu życia – czynniki te powodują poczucie utraty kontroli nad codziennością i poczucie bezradności. Na szczęście można z nimi walczyć.
Jak zapobiec poczuciu bezradności?
- Przygotuj się. Jeśli możesz, omów z dalszą rodziną lub sąsiadem co robić w razie gdyby któreś z was wraz z bliskimi zostało objęte kwarantanną. Zapoznaj się z sąsiadami i wymieńcie się numerami telefonów. Nie musicie czuć się zobowiązani do odwiedzania się, jednak dobrze jest mieć kontakt do kogoś z zewnątrz.
- Jeśli możesz, pomagaj. Wiesz o kimś, kto pozostaje w izolacji? Dowiedz się, czy czegoś nie potrzebuje. Możesz mieć realny wpływ na poprawę czyjejś sytuacji, a to uczucie wzmacnia również ciebie.
- Proś o wsparcie. Prośba o wsparcie nie jest przejawem słabości. Na tą chwilę naprawdę każdy może trafić na kwarantannę. Mówiąc czego potrzebujesz, dbasz o siebie.
- Zorganizuj dzień. Pozostawanie w domu kusi wylegiwaniem się cały dzień w łóżku. Prędzej czy później doprowadza to jednak do znużenia, zmęczenia i zniechęcenia. Jeżeli jesteś zdrowy, postaraj się zaplanować dzień tak, by wypełnić go różnymi zajęciami. Zaplanuj rzeczy konieczne, ale też przyjemne. Co można robić w domu? Porządkować dawno zaniechane zakamarki, czytać odkładane na później książki, spróbować podstawowych ćwiczeń z jogi, nowego hobby. Może coś wymaga drobnej naprawy albo uprzątnięcia. Jeśli masz taką możliwość – nie pracuj w pokoju w którym śpisz. Sypialnię kojarzysz przecież ze spaniem, i twój poziom energii spada gdy tylko widzisz łóżko.
- Zachowaj rytm dobowy – stwórz nową rutynę. Wstawaj i kładź się spać o określonej godzinie. Rano przebieraj się z pidżamy w codzienne ubrania. Zachowanie rytmu dnia z podziałem na wysiłek i odpoczynek pomoże ci odpędzić nudę, nie zamartwiać się i lepiej się wysypiać w nocy. Jeśli jednak jesteś na izolacji z powodu choroby, nawet przy łagodnych objawach – daj sobie na luz, dużo wypoczywaj i nie martw się obowiązkami. Każdy dzień nie musi wyglądać tak samo – ważne, żeby było w nim kilka stałych punktów, przy których można się „zakotwiczyć”.
- Dbaj o ciało. Twoje zdrowie fizyczne nierozerwalnie związane jest ze stanem psychicznym. Dbaj o swoje ciało – wysypiaj się, jedz pełnowartościowe posiłki, ruszaj się (np. tańcz do muzyki z radia). Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania – otwieraj okna szeroko na krótki czas, około 15 minut, to wystarczy żeby odświeżyć powietrze w pomieszczeniu.
Jak poradzić sobie z lękiem przed zachorowaniem?
- Czerp informacje o zagrożeniu tylko z oficjalnych źródeł (np. strona WHO, GIS). Ogranicz przeglądanie social mediów i programów telewizyjnych do kilku minut dziennie. Telewizja i internet wypełnione są sensacyjnymi treściami, ponieważ takie najlepiej się „sprzedają”. W rzeczywistości często stanowią zniekształcenie rzeczywistości. Nadmiar takich informacji pogarsza nastrój i wzbudza lęk.
- Stosuj się do oficjalnych zaleceń – noś maseczkę, myj często dłonie, zachowaj dystans od innych. Te zasady mają uzasadnienie i nie powstały bez powodu.
- Zastanów się – na ile realne jest zagrożenie? Co przemawia za tym, że poważnie zachorujesz a co przeciwko temu? Czy twoje argumenty mają potwierdzenie w faktach?
Jak poradzić sobie z kłótniami i przebywaniem w domu ze wszystkimi domownikami?
- Zwróć uwagę, że nie jest to standardowa sytuacja. Nawet jeśli na co dzień dogadujecie się, to w sytuacji kwarantanny może dojść do sprzeczek. Nie znaczy to, że twoi współmieszkańcy nagle stali się źli. Każdy wnosi swoje napięcie i zmartwienia, których nie można wyładować poza domem np. na siłowni.
- Zaakceptuj to, że nie masz wpływu na reakcje innych ludzi. Możesz skupić się na swoim pozytywnym nastawieniu i życzliwości wobec innych. Jeśli czujesz, że „kłótnia wisi w powietrzu” wycofaj się na chwilę, pozwól sobie na kilka spokojnych oddechów.
- Nie jesteś ograniczony tylko do twoich współlokatorów. Korzystaj z komunikacji na odległość – nie zapominajmy o mocy zwykłego telefonu. Rozmowa z lubianą osobą w sytuacji izolacji może poprawić humor i „zwentylować” emocje.
[1] Kawska, W., Flis, J., Jankowiak, W., & Anikiej, P. (2020). Jak zmieniło się nasze życie w trakcie pandemii COVID-19? – badanie funkcjonowania psychospołecznego w czasie izolacji.
Koronowirus – poradnik dla dzieci
Wartościowy artykuł: 21 pomysłów – jak spędzić czas podczas kwarantanny
Wartościowy artykuł: Trudne emocje lub depresja podczas pandemii. Skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?